Sal. Haz 28th, 2022
video-oyunlari-cocuklarin-zekasini-artirabilir

yazan Barbara Ziegler,24 Mayıs 2022

Birçok ebeveynin çocuklarının da bunu yapması endişesi var. video oyunları önünde, konsolda veya bilgisayarda çok fazla zaman geçirmek onlara zarar verebilir. Şimdi İsveç Karolinska Enstitüsü, Amsterdam Vrije Üniversitesi ile işbirliği içinde, oyunun çocukların zekası üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği sonucuna varmıştır. Buna karşılık, televizyon ve sosyal medya, ergenlerde bilişsel becerilerin gelişiminde neredeyse hiç önemli bir avantaj sağlamamaktadır. Özetle

İşbirliğine dayalı çalışmanın odak noktası, çocukların bilişsel yeteneklerinin ekran alışkanlıklarıyla ne ölçüde ilişkili olduğunu ve her ikisinin etkileşiminin nasıl olduğunu araştırmaktı. faktörlerin etkisi vardır. Araştırma, Scientific Reports dergisinde yayınlandığında, araştırmacılar, video oyunları oynayarak ortalamanın üzerinde bir zaman harcayan çocukların zekalarını da ortalamanın üzerinde artırabildiklerini özetledi. Biliş ve sosyoekonomik arka plandaki genetik farklılıklar dikkate alınmıştır.

Araştırmaların arka planı

Ergenlerin medya kullanımı konusu defalarca tartışılıyor tartışmalıdır ve birçok tartışmanın odak noktasıdır. Çünkü çocuklar kendilerine sunulan farklı ekranların önünde giderek daha fazla zaman harcıyorlar. Bu nedenle araştırmacılar kendilerine bu gelişmenin etkilenenlerin sağlığını nasıl etkilediğine dair kilit soruyu sordular. Dokuz ile on yaş arası 9’dan fazla000 kız ve erkek çocuk katıldı, geçti ABD’de uzakta yaşamak.

Çalışmadan öne çıkanlar

Üzerinde bir dizi psikolojik test yapıldı. çocuklar, bilişsel ve bireysel yeteneklerini değerlendirmek için. Daha sonra, farkı ölçmek için testler tekrarlanmadan

önce iki yıl boyunca takip edildiler. Ergenlerin hangi mecradan olursa olsun televizyon seyredip video tüketerek, video oyunu oynayarak ve sosyal medyayı kullanarak ne kadar zaman harcadıkları kaydedildi. Velilerle de görüşüldü.

Çocukların medya tüketimi

Ortalama olarak, çocuklar zamanlarının 2,5 saatini harcadılar. TV izlerken. Araştırmacılar, yarım saat boyunca sosyal medya servislerini kullandıklarını ve bir saat daha video oyunları oynadıklarını buldular. Sonuçlar, ortalamadan daha fazla oyun oynayan çocukların test ölçümleri arasında zekalarını yaklaşık 2,5 IQ puanı artırabildiklerini gösterdi Ne televizyon tüketimi ne de oyun kullanımı. Sosyal medyanın gelişme üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Diğer faktörler de dahil

Sonuçlara genetik faktörler de dahil edildi, geçti Bu, çocukların zekasını ve yaşam gerçeklerindeki farklılıkları etkileyebilir. Örneğin, ebeveynlerin eğitim durumu ve gelirleri buna dahildir

Ergenlerin ekran davranışlarının günlük yaşamın diğer alanlarını nasıl etkilediğine bakılmamıştır. Örneğin, fiziksel aktivite, uyku ve okula devamsızlıktan geçen etkiler. Gözlemde video oyunu tüketimini izole etmek için bir girişimde bulunuldu.

Video oyunlarının zeka üzerinde olumlu etkisi var

Çalışmanın sonuçları destek Çocuklarda video oyunları oynamanın bilişsel zeka ve IQ’nun artmasına katkıda bulunabileceği tezi Aynı veya benzer sonuçlara sahip deneysel çalışmalar açısından ek kanıtlar vardır. işaret etti. Şimdi bir sonraki adım, ekran alışkanlıklarının uyku düzeni veya okul performansı üzerindeki etkisi gibi diğer çevresel faktörlerin etkilerine yönelik araştırmaları genişletmektir. Vefatlar, ebeveynler için de önemli bir rol oynamalıdır.

Çalışmanın eksiklikleri

Avrupa açısından çalışma ile ilgili bir sorun Araştırmanın odak noktasının Amerikalı çocuklar olduğu yönünde bir görüş var. Ayrıca ergenlere sunulan farklı oyunlar

arasında da bir farklılaşma yoktu. Freemium tabanlı bir mobil oyunun, strateji veya takım tabanlı bir oyundan farklı etkileri olabilir. Diğer bir zayıf nokta ise çocukların ne kadar oyun oynadıklarını zaman zaman belirtmiş olmaları olabilir.

Yapılan testlerin içeriği

Testlerde– Deneylerin girişi ve sonu — ergenlerin kelime hazinesi ve dili anlama gibi yönleri incelenmiştir. Bellek ve bilginin görsel olarak işlenmesi de bir rol oynadı. Karşılaştırıldığında en büyük sıçramayı iki yıl boyunca ağırlıklı olarak oynayan çocukların zekası yaptı. Dikkat edin, bu, çocuklarının medya tüketimine sahip ebeveynler için bir talimat değil , aksine bir trend.

Öncü sonuçlar mı?

Belki ebeveynler video oyunlarının gerçek olmadığı bilgisini kullanabilirler. t Çocuklarının zekasına zarar ver, biraz daha huzurlu uyu. Gençlerin yeni teknolojilere her geçen gün daha fazla maruz kalması zor durdurulacak Gelecekte, dijital medya da olmasa da tüm sınıflara girecek zaten oldu. Ebeveynler de bunu yasaklayamayacaklarına alışmalıdır. Ancak bazı içerikler bilişsel olarak bile faydalıysa, çok daha iyi.

Benzer gönderiler

000 000 24.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.