Sal. Haz 28th, 2022
patolojik-bilgisayar-oyunu-bagimliligi-beyin-yapisini-degistirir

yazan Barbara Ziegler,22 Haziran 2022

Patolojik bir bilgisayar oyunundan kimin muzdarip olduğunu göster bağımlılık, uyuşturucu bağımlısı insanlarla güçlü paralellikler gösterir. Pharmazeutische Zeitung’dan alınan bilgilere göre, yeni araştırmalar, bilgisayar oyunlarına bağımlı olanlar ve uyuşturucu bağımlıları da dahil olmak üzere, belirli beyin bölgelerinin her iki insan grubunda da değişiklikler gösterdiğini gösteriyor. Ancak bunlar geri döndürülemez değildir. Kompulsif davranış kalıplarını ve özellikle insan beynindeki ödül merkezini etkilerler. Dikkat çekmesi gereken bir haber. Özellikle anne babalar oturup dikkat etmeli çünkü özellikle beyinleri gelişmeye devam eden gençler risk altında.

Bilgisayar oyunu bağımlılığı bir hastalık olarak kabul ediliyor

DSÖ yakın zamanda bilgisayar oyunu bağımlılığının davranışsal bağımlılıklar kategorisine dahil edilmesi gerektiğine karar verdi. Ocak ayında 2022 ICD-108 teşhis kataloğuna dahil edildi, Yürürlüğe giren , aynı zamanda Uluslararası Hastalıklar ve İlgili Sağlık Sorunları Sınıflandırmasında da yer almıştır. Bu karardan önce uzun yıllar tartışıldı. Özellikle oyun endüstrisi, oyuncuların gerçekten bağımlılıkları olmadan bu kadar patolojik olacağı endişesini dile getirmişti. Ancak bu endişeler yersiz görünüyor.

Aslında çok az bir kısmı bağımlı

En azından psikoloji profesörü Dr. Matthias Brand, Science dergisinde yakın zamanda yayınlanan makalesinde. Ayrıca, bağımlılık geliştirmeden interneti ve sayısız oyunu tüketenlerden patolojik oyuncuları ayıran nedir? Şimdi herkesin aklındaki soru bu. Nüfus içinde dijital medyayı kullananların sayısı elbette orantısız.

Genetik faktörlerin rol oynadığı

Araştırmacılar uzun süredir bağımlılıklar ve insanların dayanıklılığı için biyolojik olarak anlaşılabilir ön koşullar sorunu. Araştırmalar, bağımlılığın gelişmesinde genetik faktörlerin rol oynadığına defalarca işaret ediyor Ancak insanların neden bağımlı hale geldiğine yönelik araştırmalarda çevresel etkiler de göz ardı edilmemelidir. Her iki yön bir araya geldiğinde, bağımlılık riski ölçülemez bir şekilde büyür. Araştırma sonuçları bunu açıkça göstermektedir.

Alkol bağımlılığı ailede var

Araştırma ekibi Dr. Richmond ve Malmö Üniversitelerinden Kenneth Kendler, İsveç’te yaptığı bir araştırmada, alkol bağımlılığında ailevi bir eğilimin sıklıkla rol oynadığı sonucuna varmıştır. Bunun için araştırmacılar yaklaşık olarak 22 verilerini analiz ettiler.22 108’dan evlat edinilen çocuklar 22 Evinde ebeveyni kayıp olan ve 108.16 olan kişiler Üvey ebeveyni olan kişiler. Evlat edinenlerin neredeyse yüzdesi alkol sorunu yaşadığı için dikkat çekmiştir

Ebeveynlerin bağımlılık hastalıkları vurgulandı

Sonuç ilginçti , biyolojik ebeveynlerin yüzdesinin 16 alkol bağımlılığı ile de mücadele ettiğini, ancak evlat edinen ebeveynler arasında sadece yüzde üç. Bir üretici bağımlıysa, evlat edinilen çocukların da bağımlılık tuzağına düşme riski yüzde 46 daha yüksektir, bu çalışma örneğinde alkol. Evlat edinen ebeveynler de bağımlılık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalırsa, risk yüzde 40 arttı.

Beyin taramaları farklılıklar gösteriyor

Dr. MRI’ların yardımıyla yapılan marka, beyin taramaları – aynı zamanda fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme – patolojik oyuncularda farklılıklar gösteriyor. Bunlar, madde bağımlılığı olan kişilerde de çekilen görüntü materyaline benziyordu, aynı şekilde alkol veya uyuşturucu bağımlılığı

durumunda da ortaya çıktı. dengeden denge geldi. Bir bağımlılığı destekleyen ve yönlendiren sinyaller, eylemlerden sorumlu olanlarla karışır.

Tavuk mu yumurta mı sorusu

Soru bundan sonra hala belirsiz önce tavuğun mu yoksa yumurtanın mı var olduğunu düşünürken olduğu gibi. Beyin taramalarında gözlemlenen değişiklikler patolojik kumar oynamadan mı kaynaklandı? Yoksa zaten orada mıydılar ve sadece kumar davranışına mı yol açtılar?

Halihazırda mevcutlarsa, her kesimden ve her yaş grubundan insanları özellikle tüm bağımlılıklara karşı savunmasız hale getiriyorlar. çeşitler. Vefat tedavisi de vefat önemlidir.

Bilgisayar oyunu bağımlılığı tedavi edilebilir

Dr. Ancak Brand, bilgisayar oyunu bağımlılığı olan kişilerin beyinlerindeki değişikliklerden bağımsız olarak bu kadere katlanmak zorunda olmadığını bilmenin önemli olduğunu açıklıyor. Bağımlıysanız tedavi olabilirsiniz. Bağımlılık tedavi edilir ve üstesinden gelinirse beyin tekrar normalleşir

Bağımlılıkların neden olduğu tüm değişiklikleri ve zararları öğrenebilmesi adeta bir doğa mucizesidir. bu nedenle tersine çevrilebilir. Özellikle bağımlılık tuzağındaki gençler rahat bir nefes alabilir.

Sağlık sigortası şirketleri masrafları karşılar

Bilgisayar oyunu bağımlılığı ile mücadele edilebilir. Örneğin, davranışsal terapi yardımıyla. Bazı Alman kliniklerinde artık bunun için özel teklifler de var. Bu ülkede de ICD anlamında bir hastalık olarak kabul edildiğinden, sağlık sigortası şirketleri tedavi tekliflerinin masraflarını üstlenmekle yükümlüdür Tabii örneğin terapi yerlerinin yetersizliği gibi başka sorunlar da var. Ancak oyun bağımlılığı ile mücadele eden kişilere bu şekilde yardım edilebilir.

Benzer gönderiler

108108 2022 2022.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.