Sahte Dikkat: Amazon Rekabetine Dikkat Edin

sahte-dikkat:-amazon-rekabetine-dikkat-edin

yazan Barbara Ziegler,25 Temmuz 2022

Dolandırıcılar bir kez daha interneti karıştırdı. akıllı dolandırıcılık. Kullanıcılarla WhatsApp aracılığıyla iletişime geçiliyor ve Amazon posta siparişi şirketinden büyük ödüller beklentisiyle tuzağa düşürülüyor. Ancak sahte mesaja dikkat edin. İçerisindeki linkler asla tıklanmamalı veya iletilmemelidir.

Sahte mesaj kullanıcıyı rahatsız eder

İlk olarak, Mimikama bilgi sitesi, kullanıcının Amazon’dan malları elbette ücretsiz olarak iade edeceğine söz veren sahte mesajları bildirdi. Firmanın 5. ürünü ayrıca iade olarak verdiği söyleniyor. Tabii ki durum böyle değil. Mesajda yer alan bağlantıyı takip ederseniz, Amazon ana sayfasına benzer şekilde yapılandırılmış bir Rus web sitesine ulaşırsınız.

Amazon herhangi bir mal vermez

‘Sadece 5.000 Ürünleri hediye edin. Çeşitli nedenlerle iade edilen mallar yeniden satılır. Hasarlı veya işlevsel olmadıkça. Sırf bu nedenle, kendi akıllı telefonunuzda bu sahte mesaj göründüğünde kulaklarınızı dikmelisiniz. Ayrıca vaat edilen rekabet gerçekten mevcut değil, ancak kullanıcılar bir iPhone kazanmaya teşvik ediliyor. DERWESTEN haber platformu ayrıca 1 milyon avro kazanma olasılığının daha sonra vaat edildiğini de bildirdi.

Kumarhanede milyonlar kazanmak bir aldatmacadır

Sahte Amazon web sitesine ulaştı , birkaç temel soruyu yanıtlamanız istenecektir. İlerleyen süreçte elbette sizden isim, adres, cinsiyet, doğum tarihi ve e-posta adresi gibi kişisel verileriniz istenecektir. Tabii ki, yalnızca bir çevrimiçi kumarhaneye on Euro yatırırsanız milyonlarca kazanma ihtimaliniz olur. Söz verilen milyon o zaman aniden sadece çevrimiçi kumarhanede kazanılabilir. Çekilişe katılım elbette sahtedir, çünkü gerçekte akıllı telefona kötü amaçlı yazılım yüklenmiştir

Herhangi bir veri girmeyin

Ama hepsi bu kadar değil çünkü kazanma şansını elde etmek için yarışma linkini de göndermelisiniz Kişileri kendi adres defterinizden iletin veya hatta bir WhatsApp grubu aracılığıyla gönderin. Mümkünse, bunun yerine sahte mesajı göndereni mümkün olan en kısa sürede engellemeli ve mesajı silmelisiniz Kişisel verileri girmemenizi şiddetle tavsiye ederiz, çünkü sadece bu Kötü Amaçlı Yazılım için değil akıllı telefonda abonelik tuzaklarına veya benzerlerine yol açabilir. Kişisel bilgiler ayrıca daha fazla spam için kötüye kullanılabilir.

İnternette daha fazla sahte çekiliş dolaşıyor

Haber platformu Mimikama sadece son zamanlarda internette dolaşan başka bir yarışma hakkında uyardı Bu, yapı malzemeleri satıcısı OBI adına dolaşan bir sahteydi. Bu dolandırıcılıkta da balık tutma bağlantısı WhatsApp messenger hizmeti aracılığıyla gönderilmiştir. Güya OBI 5.000 çekilişin tüm katılımcılarına yepyeni gazlı ızgaralar vermelidir. Ancak bu sahte bağlantı, kullanıcıyı şirketin web sitesine yönlendirmediği için URL tarafından hızlı bir şekilde tanınabilir.

OBI’den kazanç yok

Ayrıca bu dolandırıcılık durumunda adam iniyor Bağlantıyı takip ederseniz, Sahte Obi web sitesinde. Ayrıca, potansiyel kazananlardan elbette kişisel bilgilerini girmeleri ve mesajı 20 kişilerine iletmeleri veya beş WhatsApp grubuna göndermeleri istenecektir. Bağlantı yoluyla, sonraki kursta bir çevrimiçi kumarhaneye de gideceksiniz ve yine ilk önce milyonlarca kâr vaat ediliyor. Tabii ki maceranın sonunda gazlı ızgarayı ya da 1 milyon Euro’yu bulamayacaksınız.

Tüketici Koruma Merkezi açıklıyor

Bunun gibi sahte çekilişler temelde her zaman aynı şekilde çalışır ve her şeyden önce bir şey yapmalıdır: veri toplamak. Çoğu durumda, ayda birkaç yüz avroya mal olabilen ve iptal edilmesi zor olan sahte abonelikler bu şekilde alınır. Maulware’i indirmek de bağlantıları takip etmenin olumsuz bir yan etkisidir. Burada da geçerlidir. Tüketiciyi koruma merkezinin web sitesinde bu tür dolandırıcılıklarla ilgili en son bilgilerin yanı sıra faydalı ipuçları bulabilirsiniz. Bir rekabetin gerçek olup olmadığından emin değilseniz, orada bilgi bulabilirsiniz.

Benzer gönderiler

.

Yayım tarihi
Blog olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.