Sun. May 22nd, 2022
ea-icin-temyiz-basarisi:-yagma-kutulari-yasa-disi-kumar-degil

yazan Barbara Ziegler,16 Mart 2022

FIFA oyunları gelmiş geçmiş en başarılı başlık serilerinden biridir. Ancak, Ultimate Team modları defalarca eleştirildi. Bunun nedeni, oyuncuların kilidini açmak için açılması gereken paketler olarak adlandırılan yağma kutularıdır. 2022 Lahey Bölge Mahkemesi, EA vefat paketlerinin Hollanda yasalarına göre kumar olarak kabul edildiğine karar verdi. Haftada yarım milyon avrodan optimum on milyon avroya kadar ağır cezalar uygulandı. Tabii ki, EA temyiz etti. Başarıyla.

2019 FIFA’daki Packs’in yasa dışı kumar olduğu bir mahkeme kararıyla ilan edildi. Şimdi EA temyizde galip geldi. © jorono/Pixabay

Hızlıca açıkladı: Yağma kutuları Görüşmelerin konusu FIFA serisindeki sözde paketlerdi. Bazılarının kilidi FIFA Ultimate Team modunda, örneğin özel görevler aracılığıyla açılabilir Ancak, bunları parayla satın almak da mümkündür. Bununla birlikte, en iyi oyuncular için yapılan avda harcamalar hızla artabilir. Arkasında gerçek para veya oyunda kazanılabilecek madeni paralar bulunan FIFA Puanları ile ödeme alırsınız.

Paketlerle ilgili sorun nedir? Bu tür ganimet kutuları satın alırken, her zaman yatırımın boşa gitmesi ve sonunda buna değmeyebilir, çünkü bir pakette sadece işe yaramaz oyuncu kartları vardı. Hayranların aradığı gerçek hitler sadece çok, çok nadiren dahil edilir Parayı hedefli bir şekilde yatırmanın bir yolu yoktur. Bağımlılık faktörü burada özellikle yüksektir.

Bağımlılık Yapıcı Yağma Kutusu

Ödeme mikroişlemleri paket satın almak artık çocuk oyuncağı gibi, tek yapmanız gereken bir ödeme yöntemi yatırmak. Yönetmelikler, harcama üst limitleri veya bağımlılık riskine ilişkin göstergeler genellikle eksiktir Gerçek para da FIFA puanına çevrildiği için örneğin şeffaf değildir. Çoğu sağlayıcı ile hangi oyun içeriğinin gerçekte ne kadara mal olduğu. Bu, az önce ne kadar harcandığının izini kaybetmeyi kolaylaştırır.

Gençler üzerindeki etki YouTube’da, etkileyicileri, oyuncuları ve blog yazarlarını yüzlerce, binlerce dolara paket açanları izleyebilirsiniz. Hedef grup çoğunlukla gençtir ve olumsuz etki riski yüksektir. Bu satın almaların sonuçları videoda görünmez kalıyor Ve dijital çağda kumar bağımlılığının sonuçları ve tehlikeleri hala kamuoyunda çok nadiren konuşuluyor.

EA eleştiriye geç yanıt veriyor Paketler, uygulama ve fiyatlar serinin hayranları tarafından defalarca eleştiriliyor. FIFA 22 için EA şimdi tepki gösterdi ve bir istisna oluşturdu. Sınırlı önizleme paketleri ile, alıcılara açmadan önce içinde ne olduğu gösteriliyor Bu, ganimet kutularını açıkça daha adil hale getiriyor, ancak yine de yeterli değil. Sorunu kontrol altına almak için yeterli şeffaf paket yok.

Dava mahkemede sonuçlanıyor2022 Lahey’den pek de karar çıkmadı: Paketlerin kumar olduğu söylendi. Yüksek para cezalarına ek olarak, EA artık FIFA 03 durumunda mevcut olmayan ilgili bir lisansa ihtiyaç duyacaktır. . Oyun üreticisi buna karşı kendini savundu ve şimdi haklı çıktı, karar revize edildi Danıştay, Lahey’deki değerlendirmeyi takip etmedi.

Temyiz sürecinde başarı Bir buçuk yıl sonra mahkeme, ganimet kutularının alınmasının ve açılmasının bağımsız bir oyun olmadığı sonucuna vardı. Geçiş paketleri, genel oyuna bir rastgelelik unsuru ekledi. Karaborsada sadece sınırlı bir oranda alınıp satılabildiğinden ve oyun içinde de kazanılabildiğinden, uygulama Kumar Yasasını ihlal etmemektedir. Ayrıca lisans gerektirmezler.

EA bu ​​konuda ne diyor? On milyonluk cezanın geri alınmasının sevinci kesinlikle büyüktü, çünkü temyizin başarısıyla bu koşul elbette geçersiz oldu. EA, ilk bakışta kendisini doğrulanmış görüyor. Görünüşe göre oyun üreticisi başarıya inanıyordu çünkü devam eden süreçte ganimet kutuları geri çekilmedi ve haftalık cezalar kabul edildi.

Asıl sorun devam ediyor Belçika’da EA, hükümetin baskısı nedeniyle Ocak ayında 2019 FIFA Points satışını durdurmak zorunda kaldı. Hiç şüphe yok, çünkü son karara rağmen, temel sorun devam ediyor Yağma kutularına bağımlılık riski büyük, düzenlemeler neredeyse yok ve büyük bir kısmı tüketiciler, dijital alanda yeterince korunmayan genç insanlardır.

Tüketiciler ne yapabilir

Tabii ki, başka bir oyunda ara sıra bir paket veya ganimet kutusu satın almakta sorun yok. Ancak gençler, özellikle çocuklar tehlikeler ve maliyetler hakkında bilgilendirilmeli ve denetimsiz ödeme yapamamalıdır Oyundaki mikro işlemlerle, aşırı meblağlar çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. biriktirmek. Yetişkin oyuncuların kendi tüketici davranışlarını tekrar tekrar eleştirel bir şekilde sorgulamaları tavsiye edilir.

Benzer gönderiler

2019 .

Leave a Reply

Your email address will not be published.